Dzisiejszy artykuł jest wpisem gościnnym Doroty Białek, prowadzącej dwa blogi: Anioły Anielki i Kursy Krok po kroku. Specjalistki od szydełkowania!
Technika szydełkowania, czyli dzierganie za pomocą szydełka.
Źródła podają, że stare instrukcje wzorów szydełkowych datowane są na połowę XIX wielu, natomiast najstarsze wzory zostały wydrukowane w 1824 roku.
Wiek XX przyniósł rozkwit szydełkowania w całej Europie i również w Polsce.
W ramach tej techniki, która cieszyła się co raz większą popularnością powstały między innymi: sploty tunezyjskie, koronki irlandzkie, szydełkowa koronka we Francji, łańcuchowa koronka w Anglii czy nasza rodzima, polska koronka koniakowska.
Jakie narzędzia i materiały potrzebne są do szydełkowania?
Samo szydełkowanie poleca na przeciąganiu przez siebie pętelek nici, za pomocą jednego szydełka.
Szydełkować – crochet, pochodzi od francuskiego terminu crochet, oznaczającego “mały haczyk”.
Głównym narzędziem w dzierganiu jest szydełko zakończone haczykiem. Wykonane mogą być z takich materiałów takich jak metal, drewno, plastik, bambus czy teflon.
Wyróżnić można dwa podstawowe typy szydełek, to klasyczne do długości 25cm i tunezyjskie (szydełko z żyłką, zakończone ogranicznikiem).
Wytwarzane również w warsztatach rzemieślniczych, piękne i luksusowe szydełka z drewna – cała galeria oraz zamówienia dostępne TU.
Rozmiary szydełek
Niezwykle ważny jest też rozmiar szydełka, w zależności od tego jaki element chcemy wykonać.
Wszelkiego rodzaju koronki i serwetki będą wykonywane malutkimi szydełkami mniejszymi czasami niż 1mm ale również szydełka o rozmiarach 1,5mm, 1,75mm czy 2mm wydziergają nam piękne obrusy, bieżniki, firanki, zazdrostki i podkładki na stół.
Tutaj najlepiej wybrać koronki bawełniane lub poliestrowe.
Splotów w szydełkowaniu jest bardzo dużo i najlepiej można nauczyć się tej techniki poprzez dzierganie serwetek i koronek, które zawierają ich najwięcej.
Małym rozmiarem szydełka jest też wykonana Lala Lavendka, piękna szydełkowo – lawendowa dekoracja – cały tutorial można kupić w sklepie – tutaj.
Dla kogo grubsze szydełka?
W parze z szydełkiem musi iść nić lub włóczka, która jest odpowiednia do danego szydełka lub odwrotnie 😉
Każda nić i włóczka posiada banderolkę, gdzie można odczytać również jakie szydełko należny użyć.
Z włóczek powstają piękne sukieneczki, poncza, czapeczki, amigurumi, poduszki oraz śliczne chusty, tu szydełka dobieramy odpowiednio większe od 2,5mm w górę.
Natomiast ze sznurków, możemy wyczarować śliczne torebki, koszyczki, dywany i podkładki.
To jak zachęciłam Cię do rozpoczęcia przygody z szydełkowaniem?
Jeśli tak, to zapraszam na moja stronę – gdzie jest cały cykl nauki szydełkowania Szydełkowe DIY, poznasz podstawowe sploty oraz bezpłatne schematy szydełkowe na serwetki, poduszki, motylki i wiele innych dekoracji oraz recenzje włóczek i kordonków.
Szydełkowania można się nauczyć a ja Ci w tym pomogę 😉
Serdecznie pozdrawiam.
Dorota Białek