Szczypce - rodzaje i zastosowanie

Szczypce – rodzaje i zastosowanie

Szczypce należą do najbardziej potrzebnych narzędzi, niezależnie od techniki biżuteryjnej, którą się zajmujesz. Służą do zaciskania, zaginania, kształtowania i cięcia wykorzystywanych półfabrykatów biżuteryjnych: drutu, szpilek, blachy itd. Elementy stykające się z materiałem nazywamy szczękami, zwykle są one metalowe, niekiedy pokryte dodatkowymi powłokami. Rączki szczypiec najczęściej pokryte są tworzywem sztucznym, pianką lub gumą, często z wykończeniem antypoślizgowym.

W zależności od rodzaju przeznaczone są do wykonywania konkretnych zadań. Do najpowszechniej używanych (must have dla każdej biżuteryjki!) należą:

Szczypce płaskie, wydłużone, tzw. szczypce bociany

Szczypce płaskie posiadają gładko wykończone szczęki (trudne słowo: niemoletowane czyli płaskie, bez ząbków), dzięki czemu nie niszczą nawet miękkich materiałów. Służą głównie do przytrzymywania, ściskania, zaciskania kuleczek, zgniatania materiałów na płasko, a także kształtowania różnego rodzaju elementów. Niekiedy szczęki tych szczypiec są zaokrąglone z jednej strony, dzięki czemu (w ograniczonym zakresie) mogą zastąpić szczypce okrągłe.

Odmianą bocianów są tzw. szczypce wydłużone wygięte: posiadają podobną konstrukcję, z tym że końcówki ich szczęk są wygięte, przez co dają możliwość łatwiejszego dotarcia do trudnodostępnych miejsc.

Szczypce tnące boczne

Służą do cięcia linek, drutów. Dzięki jednostronnemu spłaszczeniu łatwo wykonać precyzyjne cięcie, również pod kątem co bywa przydatne. Jeśli używasz ich do cięcia twardego drutu (np. stalowego, pamięciowego), mogą się dość szybko wyszczerbić. Zwykle najszybciej wymagają wymiany.

Szczypce okrągłe

Szczypce okrągłe, zgodnie z nazwą, posiadają okrągłe szczęki, które doskonale sprawdzają się przy kształtowaniu drutów i blach, w tym (najczęściej) do robienia tzw. loopów czyli oczek z drutu na końcach szpilek. Możliwa średnica oczek to najczęściej około 2 – 5 mm. Istnieją wersje “2 w 1” czyli szczypce okrągłe wyposażone w możliwość cięcia.

Szczypce kombinerki

Nieco mniej popularne, choć zwykle obecne w biżuteryjnych zestawach są szczypce uniwersalne , często z ząbkami, choć bywają również bez. Popularnie nazywane kombinerkami. Mogą służyć do przytrzymywania, zgniatania, zaginania i cięcia. Mogą występować w wersji z ochraniaczami, które zapobiegają pozostawianiu przez narzędzie niechcianych śladów na drucie.

Inne rodzaje

Szczerze mówiąc: innych nie używam i nie mam, mimo, iż robię biżuterię od lat, ale istnieją więc dla porządku przedstawiam. Zresztą jak mawiamy w mojej rodzinie: kto bogatemu zabroni? Można zaopatrzyć się we wszystkie!

Szczypce czołowe – mają konstrukcję umożliwiającą łatwe przycinanie oraz zaginanie drutów. Działają na podobnej zasadzie, co dobrze znane obcęgi.

Szczypce do ogniwek, inaczej zwane szczypcami do formowania – Narzędzie do tworzenia ogniwek otwartych z drutu (przecięcie brzeszczotem lub piłą jubilerską). Najczęściej umożliwiają kręcenie określonej średnicy ogniwek, istnieją jednak wersje o zróżnicowanej średnicy na długości szczęk.

Szczypce do fakturowania blachy – służą do fakturowania miękkich blach np. miedzianej. Dzięki szczypcom możliwe jest uzyskanie ładnych powierzchni wytłaczanych w dołki i górki z dużą precyzją, a także efektowne wykończenie brzegów.

Jak wybrać szczypce dla siebie?

Jeśli kupujesz gotowe zestawy przeznaczone specjalnie dla biżuteryjek to raczej nie ma ryzyka, ze będą niewygodne lub niedostosowane do Twoich celów. Zestawy takie są dostępne w większości sklepów z półfabrykatami: Kadoro, Royal Stone. Zwykle mają jedną wadę: cenę. Dostępne w sklepach budowlanych narzędzia do prac precyzyjnych mogą okazać się równie dobre, a znacznie tańsze. Zależnie od rodzaju można je kupić już od kilku złotych za sztukę. Przyjrzyj się jednak wówczas jakości wykonania, pokryciu szczęk. Sprawdź czy są ergonomiczne, czy dobre leżą w ręku

Niekiedy dostępne są również mini-szczypce w zestawach lub pojedynczo. Jak dla mnie nie są wygodne, są za małe (ok. 8 cm długości, podczas gdy inne szczypce jubilerskie mają ok. 12-14 cm), ale mogą się sprawdzić, jeśli często wyjeżdżasz i zabierasz cześć warsztatu ze sobą.

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł - podziel się lub polub!

W każdym newsletterze darmowy wzór lub tutorial !
Chcesz otrzymać zestaw wzorów udostępnionych w poprzednich naszych listach?