Shibori – wiele z Was na pewno słyszało ten termin, ale być może nie wszyscy wiedzą, co oznacza.

Co to znaczy?

Terminem shibori określa się tradycyjną japońską technikę barwienia tkanin we wzory, znaną od VIII w. W zależności od sposobu przygotowania materiału do barwienia rozróżnia się klika rodzajów tkaniny, m.in. Kanoko shibori, znaną jako tied-and-dyed (the tie-dye). Ten sposób barwienia zna na pewno wiele z Was – to popularny domowy sposób barwienia t-shirtów, spódnic i innych, poprzez wiązanie na materiale supłów, a następnie wkładanie do barwnika. W efekcie otrzymujemy kolisty wzór nierówno wybarwiony. Na tym właśnie polega shibori – tworzenie wzorów na tkaninie poprzez umiejętne jej składanie, przewiązywanie sznureczkami lub wiązanie. Przykłady łatwo znaleźć choćby wpisując odpowiednie hasło w Google Grafika:

Popularnie terminem shibori określa się także ręcznie barwione i plisowane wstążki z jedwabiu. Do przygotowania wstążek wykorzystuje się technikę shibori arashi, czyli układanie jedwabiu na walcu, przewiązywanie go nićmi a następnie barwienie. Wstążki shibori wymyśliła i spopularyzowała Glenis Dolce z Shibori Girl Studios i jest uznawana za mistrzynię w tej dziedzinie. Oczywiście obecnie nie tylko ona tworzy takie wstążki.

W Polsce największy wybór wstążek shibori dostępny jest w sklepie BazarDekoracji.pl, 90% dostępnych tam wstążek jest autorstwa Glennis Dolce. Te kolory, nieoczekiwane połączenia! Można patrzeć i przebierać godzinami. Zapraszamy!

Wstążki

Wstążki shibori powstają z ok. 10-cio centymetrowej szerokości pasm jedwabiu, które po uplisowaniu stają się wąskimi paskami (1,5-3 cm szerokości) i w takiej postaci są sprzedawane. Dzięki temu wstążki można niemalże dowolnie kształtować eksponując ich większą lub mniejszą powierzchnię.

Wybór kolorów jest oszałamiający! Bardzo ciekawe zestawienia kolorystyczne, w jednej palecie i kontrastowe:

Wstążki są delikatne, jedwabiste w dotyku, bardzo efektowne. Taka odrobina luksusu!

Do czego stosuje się wstążki?

Przede wszystkim do tworzenia biżuterii, ozdób do włosów, butów, torebek. Materiał pozwala na niemal dowolne kształtowanie. Wstążki wykorzystywane są do szycia i haftowania: kolczyków, wisiorków, brasoletek. Mogą być elementem zdobniczym, w większych pracach z użyciem innych technik beadingu i haftu.

Wstążki mają trwałe kolory, nie należy ich jednak moczyć, gdyż plisy mogą ulec deformacji. Nie należy także używać żadnych impregnatów na powierzchnię wstążki, ponieważ na jedwabiu mogą powstać plamy i zacieki.

Przykładowe prace

Ach, jest tyle pięknych przykładów, ze aż trudno wybrać!

Bogata, efektowna bransoletka z shibori Pink Storm z pracowni  Ju Ju – Justyna Jurczyk jewelry and photography

bransoletka shibori

Mały ale przyciągający wzrok wisior z shibori Cool Ash z pracowni Sylwii Świercz Perła Art.

Jak zwykle kopalnią inspiracji (lub miejscem gdzie możesz po prostu podziwiać fantastyczne prace w tej technice) jest Pinterest:

i Google:

W Google Grafika wystarczy wpisać hasło “shibori jewelry” i otworzy się bajkowy świat biżuterii pełen kolorów i różnorodnych form. Zwróćcie uwagę jak ciekawe kształty może przyjmować biżuteria z jedwabnymi wstążkami  – duże, olśniewające naszyjniki, w sam raz na Wielki Bal i małe, skromne ale efektowne wisiorki czy kolczyki do noszenia na co dzień. Ograniczeniem dla Twórcy jest jedynie jego własna wyobraźnia i umiejętności.

Narzędzia

Praca z shibori nie wymaga stosowania żadnych specjalistycznych narzędzi – wystarczy cienka igła, nić jak do beading lub haftu sutasz, sztywny podkład (np. filc) oraz garść drobnych koralików, minerały, kryształki, a wszystko to poparte dozą wyobraźni. Jedyne umiejętności, jakie naprawdę liczą się w tej technice to pewna wprawa w układaniu jedwabiu na podkładzie, a następnie ukrycie jego brzegów pod koralikami. Na szczęście tę umiejętność można wyćwiczyć we własnej pracowni!

Tutorial

Na koniec niespodzianka! Dla osób, które chciałby spróbować swoich sił z shibori dzięki uprzejmości Kasi Gańko udostępniamy tutorial na kolczyki Kaveri-rzeka, przygotowany dla BazarDekoracji.pl. W tutorialu znajdziecie wykaz potrzebnych materiałów oraz dokładną instrukcję, jak wykonać kolczyki. Autorką tutoriala jest Sylwia Świercz z pracowni Perła Art. Więcej jej prac można podziwiać na fanpage na FB.

 

Udanego szycia!

 

 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł - podziel się lub polub!

W każdym newsletterze darmowy wzór lub tutorial !
Chcesz otrzymać zestaw wzorów udostępnionych w poprzednich naszych listach?