Kontynuujemy temat rozmiarów! Tym razem – rozmiary naszyjników.

Rozmiary naszyjników podawane są nieco inaczej niż bransoletek. Nie wyróżniamy tu klasycznych rozmiarów XS-XXL, a raczej typy naszyjników i związaną z tym przeciętną długość.

Typy naszyjników

Wyróżniamy 6 typów naszyjników, zależnie od ich długości:

Rozmiary naszyjników

 

Kolia albo obroża

(ang. collar, fran. collier de chien = psia obroża) – najkrótszy ze wszystkich naszyjników, mocno przylegający do szyi. Królowa wieczorowej biżuterii. Pasuje do dekoltu łódki i w kształcie litery V. Zaokrągla twarz i skraca szyję, nie jest więc dobrym wyborem przy okrągłych rysach twarzy i krótkiej szyi.

Choker

(ang. kołnierz, kryza) –  klasyczna długość luźno obejmująca podstaw szyi; klasycznie wykańcza niewielkie dekolty sukienek. Odpowiednia długość na każdą porę dnia i okazję, uniwersalna, stosowana w klasycznej i awangardowej biżuterii. Jedyny wyjątek – nie pasuje do golfu. Najlepiej wygląda na szyi pań mających twarz prostokątną bądź w kształcie serca, gdyż pomogą złagodzić kanciasty podbródek.

Princess

(ang. księżniczka) – popularna długość naszyjników dla kobiet o każdej posturze i w każdym wieku.  Zależnie od zastosowanych materiałów – odpowiednie na dzień i na wieczór.  Jeśli nie wiesz co założyć do sukienki, naszyjnik tej długości zawsze będzie pasował. Bardzo uniwersalna długość, jest to zatem najlepszy pomysł na prezent  Odpowiednie do dekoltów wysokich i w kształcie litery V. Zwykle stosowane z zawieszką, gdyż kończą się poniżej linii obojczyka.

Matinée

(ang. popołudniowe przedstawienie) – naszyjnik leżący poniżej linii obojczyka i opadający na biust. Zależnie od stylu długość ta będzie pasowała tak na biznesowe jak i niezobowiązujące okazje (popołudniowa herbatka :-). Odpowiedni dekolt – wysoki lub bardzo niski. Przyciąga wzrok do dekoltu i biustu.

Opera

 (fran. opera) – długi naszyjnik, zwisający poza linię biustu. Pasuje do klasycznego i nieformalnego ubioru oraz do sukni wieczorowych. Najkorzystniejszy wybór do wysokich dekoltów. Wydłuża okrągłą twarz i przyciąga wzrok raczej do biustu niż do dekoltu. Może być noszony na różne sposoby, można go skrócić przez skręcenie czy podwojenie (otrzymujemy wtedy naszyjnik podwójny typu princess).  Jest to typ naszyjnika, który warto przymierzyć przed kupnem, długość musi uwzględniać proporcje ciała osoby, która będzie go nosiła.

Sznur

(ang: rope lub lariat) – najdłuższy naszyjnik, jego długość przekracza  najcześciej 120 – 130 cm. Ulubiony typ naszyjniki Coco Chanel. Można nosić go pojedynczo w pobliżu pępka, można podwoić do dwóch sznurków, tak aby tworzył naszyjnik podwójny typu princess, bądź potroić w choker czy kolię. Internet przynosi nieskończone sposoby spinania i wiązania lariatów w węzły, warkocze itd. Dobrze wyglądają na różnych dekoltach, tak wysokich jak i niskich, zależnie od sposobu ułożenia.

Przeciętne rozmiary naszyjników

Poszczególny typu charakteryzują się określoną długością:

Typ naszyjnika Długość w cm Długość w in
Collar 30,5 – 33 cm 12-13″
Choker 35,5 – 41 cm 14-16″
Princess 43-18 cm 17-19″
Matinee 51-61 cm 20-24″
Opera 71-86 cm 28-34″
Ropa / Lariat >120-130 cm > 45″

Tu znajdziecie ciekawe informacje, jak na wymaganą długość naszyjnika wpływa tusza osoby noszącej. Jest to może mniej oczywiste niż w przypadku bransoletek, ale dla osoby tęższej naszyjnik musi być dłuższy. I to nie tylko choker, lariat także.

Jak dobrać naszyjnik?

Dobór długości naszyjnika zależy od wielu czynników takich jak: rodzaj dekoltu, typ ubrania, okazja, na którą zamierzacie go ubrać, kształt szyi bądź twarzy. Naszyjnik to dodatek, który może znacząco odmienić, wzbogacić każdą stylizację. Ukryje niedoskonałości, podkreśli atuty!

Tradycyjnie obowiązywała zasada, że im wcześniejsza pora, tym naszyjnik krótszy. Dziś można ją odnieść raczej do okazji. Biznesowe – krótsze, wieczorowe – dłuższe. Przede wszystkim jednak obowiązuje reguła doboru do stroju, proporcji ciała i twarzy:

  • Do drobnych smukłych sylwetek dobieramy delikatne naszyjniki. Wyraziste naszyjniki powinny wybierać raczej osoby masywniej zbudowane, tak aby biżuteria nie przytłaczała sylwetki.
  • Kolia lub choker przyciągną wzrok do szyi i twarzy. Nie jest to dobry wybór przy podwójnym podbródku i masywnym karku.
  • Naszyjniki eksponujące dekolt (matinée) czy linię biustu (opera) przyciągają wzrok do tych właśnie miejsc zatem są zarezerwowane raczej na okazje nieformalne i wieczorowe, mniej pasują do sytuacji biznesowych, formalnych. Tu idealny będzie naszyjnik typu princess, uniwersalnej długości dla kazdej sylwetki i niemal każdego stroju.
  • Długie naszyjniki wyszczuplają górne partie ciała, skupiając wzrok na okolicach talii lub bioder. Warte rozważenia, gdy szczupła talia i biodra są naszym atutem.

A poza tym? Noście to co Wam pasuje, na co macie ochotę, co się podoba.

Macie swoją ulubioną długość naszyjnika?

 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł - podziel się lub polub!

W każdym newsletterze darmowy wzór lub tutorial !
Chcesz otrzymać zestaw wzorów udostępnionych w poprzednich naszych listach?