Rozmiary bransoletek

Niektóre rzeczy łatwo poddają się klasyfikacjom, ale chyba nie rozmiary bransoletek….

Mam na swoim koncie setki bransoletek i wiem jedno: nadgarstki bywają baaardzo różne.

Przeciętne rozmiary

Jakie są najczęściej występujące rozmiary bransoletek? Jeśli miałabym się jednak pokusić o podsumowanie moich doświadczeń to przedstawiałyby się one następująco:

DZIECI
0-24 miesiące 12-13
2-4 lata 13-15
5-7 lat 15-17
KOBIETY
XXS 14
XS 15
S – popularny 16
M – popularny 17
L – popularny 18-19
XL 20-21
MĘŻCZYŹNI
XS 17
S 18
M – popularny 19
L – popularny 20-21
XL 22-23

 

Pomiar w tym przypadku należy wykonać wokół nadgarstka, powyżej kostki:

 

Jeśli masz centymetr krawiecki – doskonale.  Owijamy centymetr ciasno wokół nadgarstka w najszerszym miejscu i uzyskujemy obwód nadgarstka. Następnie do tego obwodu dodajemy ok. 1,5 do 2 cm, które będą stanowić luz bransoletki (patrz dalsze wyjaśnienia). Jeśli nie dysponujesz centymetrem, możesz użyć zwykłego sznurka, nitki, paska papieru. Owijamy go ciasno wokół nadgarstka w najszerszym miejscu, a następnie mierzymy linijką (nie masz dzieci szkolnych i nie masz linijki? to też nie problem, ja używam linijki … w telefonie). Do wymiaru dodajemy  ok. 1,5 do 2 cm dla niezbędnego luzu.

Bransoletki bez zapięcia

Istnieją jeszcze bransoletki rozciągane,  bez zapięcia, wciągane przez nadgarstek. Pomiar rozmiaru musi w tym przypdku uwzględniać najszerszą część dłoni: mierzymy jej obwód z przygietym do środka kciukiem

Często w tego typu bransoletkach rozmiar podaje się w postaci średnicy, nie długości. Hmmm… pamiętacie jeszcze wzór na obwód okręgu O= 2πr?

Obwód = 2 x π (3,14) x promień (1/2 x średnica)

czyli bransoletka o średnicy 6 cm będzie miała obwód 18,84 cm.

Co jeszcze?

Pamiętajcie jednak o tym, że nie tylko obwód nadgarstka czy dłoni decyduje o potrzebnym rozmiarze bransoletki. Wiele zależy od materiału z którego została ona wykonana. Cienkie, płaskie, miękkie bransoletki lepiej układają się na nadgarstku i mogą do niego przylegać. Grubsze, sztywniejsze (z grubego rzemienia, grubych sznurków, lin, skóry itp.)  nie będą mogły być zapięte bardzo ścisło i między nadgarstkiem a bransoletką zawsze zostaje pewien luz, który musimy uwzględnić w rozmiarze.

Dodatkowo kupując czy planując długość uwzględnijcie to że rozmiar bransoletki to jej wewnętrzny obwód po zapięciu. Zależnie od rodzaju materiału, koralików, kamieni, może on się różnić od długości bransoletki rozłożonej na płasko. w przypadku bransoletek z bardzo drobnych koralików (np. te wykonane ściegiem peyote), ta różnica nie będzie znaczna, ale już w bransoletkach z nanizanymi dużymi koralikami (o średnicy 6mm i więcej) – tak.  Im większe będą koraliki bardziej rozmiar będzie się różnić się od długości bransoletki rozłożonej na płasko.

Pod uwagę wziąć trzeba również preferencje indywidualne. Niektóre z nas lubią bransoletki dopasowane, przylegające. Zakąłdany luz w stosunku do obwodu powinien wówczas wynosić 0-1 cm. Inne – wręcz przeciwnie – luźne, “spadające” z dłoni (1-2 cm).

W wielu pracach możliwe jest zastosowanie regulowanych zapięć (karabińczyk, łańcuszek) i takie bym polecała w egzemplarzach przeznaczonych na sprzedaż.

 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł - podziel się lub polub!

W każdym newsletterze darmowy wzór lub tutorial !
Chcesz otrzymać zestaw wzorów udostępnionych w poprzednich naszych listach?