Rodzaje peyote

Istnieje kilka rodzajów ściegu peyote. Różnią się możliwościami wykorzystania i (nieco) trudnością wykonania. Rodzaje peyote, które warto znać to:

Peyote parzysty

Podstawowy ścieg, najłatwiejszy. Wyróżnia się parzystą liczbą kolumn w pracy i tą samą liczbą koralików w każdym rzędzie. Brzegi pracy są identyczne z obu stron, po prawej i lewej stronie. Wzór nie posiada osi symetrii, co ogranicza wykorzystanie tego ściegu do wzorów geometrycznych, powtarzalnych oraz typu mandala.  Do każdego innego typu wzorów – doskonały:

Grey Peony 2 Pandora 5

 

Peyote nieparzysty

Drugi z podstawowych ściegów, nieco jednak trudniejszy od parzystego. Zawroty z prawej do lewej i z lewej do prawej wykonuje się nieco inaczej, przez co brzegi np. bransoletki, prawy i lewy, wyglądają inaczej. Większe znaczenie ma tu zatem kolor nici, gdyż z jednej strony wyraźnie ją widać. Wzór może posiadać pionową oś symetrii (zależnie od wzoru, może istnieć peyote nieparzysty a niesymetryczny), a przy nieparzystej liczbie rzędów, również poziomą oś symetrii. Doskonały do wszelkiego rodzaju wzorów geometrycznych i mandali.

Magic Circles dwie wersje 3

Peyote wielokrotny

 

Ścieg o cechach identycznych jak peyote parzysty i nieparzysty. Technika rozpoczynania pracy oraz dodawania kolejnych rzędów przy peyote podwójnym i potrójnym jest również identyczna jak przy peyote pojedynczym. Koraliki są jednak dodawane w grupach po 2,3 lub nawet więcej tworząc inną fakturę. Zaleta: pracy przybywa szybciej niż w tradycyjnym peyote, choć może sprawiać on znaczne problemy przy czytaniu wzorów. Teoretycznie czyta się je identycznie jak schematy dla peyote pojedynczego. Należy jednak uważać, gdyż nie zawsze schemat pokrywa się z podziałem koralików na grupy po 2 czy 3 szt. W bardziej skomplikowanych wzorach może się zdarzyć, że nabierając 2,3 koraliki na raz musimy zmierzyć się z tym, że są różnego koloru i pochodzą z różnych grup w schemacie słownym.

Blue Flower 0 3-drop Mandala

 

Round peyote

 

Ścieg płaski, kolejne rzędy rozszerzane są tak, aby całość nie zwijała się, tworzyła płaską powierzchnię. Wykorzystywany głównie do wyplatania geometrycznych kształtów, w tym trójkątów, kwadratów, rombów.

 

Tubular peyote

 

Ścieg wykorzystany do tworzenia sznurów. Liczba koralików w rzędzie pozostaje nie zmieniona, kolejne rzędu tworzą tubę, węższa lub szerszą, zależnie od ilości koralików w rzędzie.

Inne?

Wszelkie inne prace wykonane ściegiem peyote to wariacje nt. wymienionych. Peyote 3D itd. A TY jaki rodzaj peyote lubisz najbardziej?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł - podziel się lub polub!

W każdym newsletterze darmowy wzór lub tutorial !
Chcesz otrzymać zestaw wzorów udostępnionych w poprzednich naszych listach?