Jak poszerzyć otwór w koraliku?

Zdarza się często, że koralik, którego chcemy użyć ma zbyt mały lub nierówny otwór. Czasem, zdarza się zwłaszcza przy koralikach dwudziurkowych Superduo, ze wcale jej nie ma. Co robić? Jak poszerzyć otwór w koraliku, jak go wyrównać?  Czy da się go wywiercić ogólnie dostępnymi narzędziami?

1. Wyrzuć

Krzysztof Hołowczyc, który prowadzi mnie po polskich drogach mówi często: “Jeśli możesz, zawróć!”. Uwielbiam to. Analogicznie z koralikami, które z procesu produkcyjnego nie wyszły idealne. Jeśli możesz, WYRZUĆ. Szczególnie drobne Toho, Miyuki nie nadają się do poszerzania. Szkło, z którego powstają nie jest rozciągliwe i najczęściej przy próbie poszerzenia otworu pęka. Tak jak pęka, gdy przechodzimy igłą w robótce kolejny raz i …. otwór okazuje się być za mały. Wyjątek: niżej

2. Igła /drut

Niekiedy, jeśli zmniejszenie otworu lub jego brak jest spowodowany zalaniem otworu dodatkową powłoką nadawaną koralików, skuteczne jest “przepchanie” otworu igłą lub drucikiem. Pamiętaj, zawsze średnica narzędzia musi być mniejsza niż średnica otworu. Inaczej – koralik pęknie. Podsumowując: w przypadku szklanych koralików otwór możemy udrożnić, wygładzić, jednak nie możemy go zwiększyć. Igła może być przydatna przy koralikach wykonanych z miękkich substancji jak np. masa termoutwardzalna, plastik itd.

3.  Bead reamer – rozwiertaki i inne narzędzia

Nieco inaczej sprawa ma się z koralikami z minerałów, muszli, gliny, mas termoutwardzalnych, pereł. Do pewnego stopnia poddają się one rozwiercaniu i średnicę otworu można poszerzyć do oczekiwanych rozmiarów. Używamy do tego narzędzia zwanego bead reamer – rozwiertak. Istnieją specjalne zestawy przeznaczone do precyzyjnych prac rękodzielniczych, w Polsce dostępny jest zestaw amerykańskiej firmy Beasmith, m.in. w sklepach Beading i Kadoro:

 

Są to narzędzia niedrogie i wysokiej jakości, powierzchnia cierna pokryta jest diamentowym pyłem (w sam raz na miarę naszych aspiracji 😉 ) Każdy element zestawu służy do innych celów: czerwony i żółty – do przetykania i powiększania dziurek w koralikach, zielony i niebieski – do wygładzania ostrych krawędzi koralików (ostre, niewygładzone krawędzie będą cięły nici i żyłki). Maksymalna średnica rozwiertaków (w najgrubszym miejscu) wynosi:

  • zielony- ok. 5 mm
  • czerwony- ok. 3,5 mm
  • żółty- ok. 2 mm
  • niebieski- ok. 5 mm

Każdy element ma kształt wydłużonego stożka, zatem z narzędzi można skorzystać również przy mniejszych otworach. ostrożnie! Nawet minerały, zwłaszcza drobne o średnicy 3-5 mm, pękają gdy użyjemy zbyt dużego nacisku.

Przedstawione rozwiertaki nie mają ostrej końcówki, na podobieństwo wiertła. Można nimi poszerzyć, wyrównać istniejące otwory ale raczej trudno wywiercić nowy. Dla felernych Superduo bez nawierconego choćby szczątkowo otworu jest tylko jedno miejsce – kosz!

Dostępne są również inne zestawy narzędzi, już niekoniecznie dla biżuteryjek. Widoczny na głównym zdjęciu, używany przeze mnie, kupiłam dawno, dawno temu w sklepie typu Castorama, gdy jeszcze nie słyszeliśmy o firmie Beadsmith. Daje radę.

Rozwiertaki

Za granicą dostępne są również reamery elektryczne oraz reamery w formie długopisu z wymiennymi końcówkami (produkt niedostępny, ale zobacz jak wygląda).

Pamiętaj, aby przy tego typu pracach chronić oczy, najlepiej używając ochronnych okularów. Odpryskujące fragmenty mogą uszkodzić wzrok.

Jak używać rozwiertaków? Najlepiej na mokro, w wodzie. Zanurz koralik i narzędzie w wodzie (miska, zlew, garnek), włóż końcówkę wybranego rozwiertaka do otworu w koraliku i delikatnymi ruchami obrotowymi poszerzaj, wygładzaj otwór w koraliku, aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Powtórz z obu stron koralika. Staraj się unikać efektu klepsydry, otwór nie  powinien być zwężony w środku. Użyj na końcu najcieńszego narzędzia aby upełnić się że otwór na całej długości jest gładki.

Praca na mokro ma duże znaczenie dla komfortu pracy (odbiera ciepło wydzielające się przy tarciu), przyspiesza szlifowanie i wydłuża trwałość narzędzi (na sucho zużywają się szybciej).

Wasze triki

Może macie własne tricki jak poszerzyć otwór w koraliku?

 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł - podziel się lub polub!

W każdym newsletterze darmowy wzór lub tutorial !
Chcesz otrzymać zestaw wzorów udostępnionych w poprzednich naszych listach?