Jak rozpoznać ścieg?

Początkujące osoby często mają problem z tym, jak rozpoznać ścieg, którym zrobiona jest praca. Przy wzorach, tutorialach, w gazetach ściegi są opisane, ale na zwykłych zdjęciach? Dziś zatem kilka podstawowych słów na ten temat. Na początek 4 podstawowe ściegi beadingowe: peyote, brick, loom (krosno) i square.

Dwa najczęściej mylone ściegi to peyote i brick.

Ścieg peyote

W ściegu peyote nić przechodzi wzdłuż rzędów, koraliki “zachodzą” na siebie, kolejne rzędy są wyniesione w stosunku do poprzednich o połowę wysokości koralika. W trakcie pracy koraliki dodajemy tak, że ich oś przebiega poziomo. Na schematach wygląda identycznie jak obrócony o 90 stopni schemat ściegu brick, ale w peyote koraliki są zwykle położone bliżej siebie i mniej widać przebieg nici. Z pewnymi ograniczeniami schematy peyote można używać zamiennie ze schematami ściegu brick (zasada ta dotyczy schematów graficznych, nie słownych). Spójrz przy okazji jak są liczone rzędy w ściegach peyote i brick. Przy schemacie 10 na 10 koralików, w peyote, każdy rząd to jedynie 5 koralików, a kolejne 5 plecione w przeciwną stronę traktowane jest (najczęściej) już jako kolejny rząd. Wychodzi na to, że schemat 10×10 może zostać wykonany z wykorzystaniem 50 koralików Kupując schematy peyote zwracaj uwagę zatem tak na liczbę rzędów w schemacie, jak i na rozmiary gotowej pracy.

Ścieg brick

schemat brick

Koraliki są splecione ze sobą z wykorzystaniem mostków nici powstających pomiędzy koralikami poprzedniego rzędu. W trakcie pracy koraliki dodajemy tak, że ich oś przebiega pionowo. Na schematach wygląda identycznie jak obrócony o 90 stopni schemat ściegu peyote, ale niekiedy na zbliżeniach widać nici pomiędzy rzędami, szczególnie przy luźno wykonanych pracach. Mimo przesunięcia koralików między kolumnami.

 

 

 

Dwa kolejne, niemal bliźniaczo podobne ściegi to loom i square.

Ścieg loom (krosno)

schemat loomŚcieg wykonywany za pomocą krosna (wymaga posiadania tego narzędzia). Koraliki ułożone są w równych rzędach i kolumnach, bez przesunięć. Zależnie od stosowanej osnowy (pionowe linie, nici zakładane na krosno przed rozpoczęciem pracy) może być ona widoczna pomiędzy kolumnami koralików (czasem jest to celowy zabieg). nić nie jest nigdy widoczna między rzędami koralików (bo jej tam zwyczajnie nie ma). Schematy dla ściegu loom można wykorzystywać jako schematy dla ściegu square (tak schematy graficzne jak i słowne).

Ścieg square

schemat squareŚcieg na pierwszy rzut oka może wyglądać jak wykonywany za pomocą krosna, ale nie wymaga posiadania tego narzędzia. Koraliki ułożone są w równych rzędach i kolumnach, bez przesunięć. Bardzo “niciożerny”, duża ilość przejść między koralikami powoduje, że niekiedy na zbliżeniach widać nici pomiędzy rzędami i kolumnami, szczególnie przy luźno wykonanych pracach.

 

 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł - podziel się lub polub!

W każdym newsletterze darmowy wzór lub tutorial !
Chcesz otrzymać zestaw wzorów udostępnionych w poprzednich naszych listach?