Jak przykleić kaboszon

Jeśli planujesz haft koralikowy, jednym z pierwszych problemów będzie to, jak przykleić kaboszon, aby praca była estetyczna i trwała?

Przejdźmy przez to razem, krok po kroku dowiesz się, jak przykleić kaboszon.

Odtłuszczenie klejonej powierzchni

Połączenie będzie tym mocniejsze, im staranniej zostaną przygotowane i oczyszczone powierzchnie. konieczne jest całkowite usunięcie oleju, tłuszczu, kurzu i innych brudnych pozostałości z obu klejonych powierzchni. Podkład starannie czyścimy. Jeśli jest mocno zapylony możemy pomóc sobie taśmą klejącą, która “zbierze” najdrobniejszy kurz i pyłki. Spód kaboszonu należy odtłuścić. Wystarczy przetarcie spirytusem powierzchni, która będzie klejona. W warunkach domowych nie jest konieczne używanie specjalnych rozpuszczalników. Przy dużych powierzchniach,gdy szczególnie zależy nam na sprawdzeniu czy powierzchnia nie jest tłusta możemy przeprowadzić próbę z kroplą wody: na powierzchni niedostatecznie oczyszczonej kropla wody zachowa swój kulisty kształt i wtedy trzeba jeszcze raz oczyścić powierzchnię. Na czystej, odtłuszczonej powierzchni kropla rozpłynie się.

Zmatowienie spodu kaboszonu

jak przykleić kaboszon

Etap często pomijany, który jednak bardzo korzystnie wpływa na trwałość spojenia. Gładka, wypolerowana powierzchnia słabo przyjmuje klej (szperając po sieci dowiedziałam się, że proces ten nazywa się adhezją pomiędzy łączonymi powierzchniami i klejem). Chropowata powierzchnia to większa przyczepność i mocniejsze łączenie. Dowolnym, papierem ściernym przetrzyj spód kaboszonu, aby go nieco zmatowić, zarysować.  Papier ścierny usunie nie tylko zanieczyszczenia, ale także słabsze warstwy powierzchni, co zwiększy wytrzymałość połączenia. Zależnie od twardości kamienia przydatny będzie drobny lub nieco grubszy papier ścierny.

Klejenie

jak przykleić kaboszon

Smarujemy kaboszon wybranym klejem (Hasulith, dwuskładnikowy – wybór kleju to temat na osobny artykuł, solidny przegląd dostępnych na polskim rynku klejów znajdziecie u Bluefairy, na blogu Royal Stone i na blogu Bukowca ). Ilość kleju nie może być zbyt duża aby klej nie wypłynął potem spod kaboszonu. Usunięcie widocznych pozostałości kleju z niektórych powierzchni może być bardzo trudne lub wymagać użycia specyficznych dla danego kleju rozpuszczalników.

Czekamy…

Zdania co do czasu oczekiwania są podzielone. Ja zwykle czekam dość długo aby mieć pewność, że całość odpowiednio się związała. Jeśli nie masz dużo czasu i chcesz pracować zaraz po przyklejeniu, odczekaj do wstępnego związania kleju (10-15 minut) i rozpocznij szycie. Nie noś jednak gotowego wyrobu przez ok 24h, aby zapewnić trwałość pracy.

O czym warto pamiętać?

Wybór kleju jest szczególnie ważny, jeśli nie planujemy oplatać kaboszonu peyotem, tworząc “koszyczek” skutecznie przytrzymujący kamień/szkło. Przy tego typu pracach trwałość, pewność klejenia jest szczególnie ważna. 

Jeśli wykorzystujesz oprawę peyote, sprawa jest nieco prostsza, klejenie spełnia rolę dodatkowego, nie głównego mocowania.

 

Masz swoje własne triki związane z tym, jak przykleić kaboszon?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł - podziel się lub polub!

W każdym newsletterze darmowy wzór lub tutorial !
Chcesz otrzymać zestaw wzorów udostępnionych w poprzednich naszych listach?