Od czego zacząć przygotowanie nici do wyplatania?
Długość nici
Pierwszą kwestią jest ucięcie odpowiedniej długości nici. Pisałam już o w tym więcej w tym artykule https://e-tutorial.eu/dlugosc-nici/. Używając zbyt długiej nici i tak nie unikniesz dodawania nowej, gdyż często zbyt długa nić mechaci się, rwie i plącze zanim zużyjesz ją do końca
Woskowanie
Czynność, którą wiele osób pomija jeśli chodzi o przygotowanie nici do wyplatania. Pierwsze moje zetknięcie z beadingiem, jeszcze w języku angielskim, na amerykańskich blogach, potem na żywo w Stanach, nieodłącznie wiąże się w mojej pamięci z woskowaniem. Pamiętam dzień, kiedy przyszła długo oczekiwana przesyłka, otworzyłam Thread Heaven i pierwszy raz nawoskowałam nitkę…
Jestem przekonana, że to uczucie jest Wam obce 😉 Dlaczego? Obecnie w sklepach mamy do wyboru głównie nici, które są wstępnie nawoskowane (“pre-waxed”), tak, że nie odczuwa się potrzeby potraktowania nici dodatkową substancją. Więcej o rodzajach nici przeczytasz w tym artykule https://e-tutorial.eu/nici-do-beadingu/.
Nie ma zatem u nas dużego dostępu do profesjonalnych wosków do beadingu. A za granicą mamy do wyboru woski mikrokrystaliczne (syntetyczne, jak np. Thread Haeven) oraz wosk naturalny (Beeswax oraz woski no-name).
W momencie pisania tego artykułu znalazłam jedynie dwa źródła:
- Royal Stone – https://royal-stone.pl/pasmanteria/preparaty/wosk_do_woskowania_nici_10g.html
- MBBeads – https://mbbeads.pl/pl/narzedzia-kleje-i-akcesoria/9242-wosk-w-kostce-do-woskowania-nici-1szt.html
Jeśli masz, możesz także użyć wosku pszczelego lub w ostateczności nawet stearyny ze zwykłej świeczki (ale ta lubi osadzać się w nadmiarze).
Preparat Thread Heaven nie jest już niestety produkowany i nie jest dostępny na polskim rynku.
Czemu służy woskowanie?
- Woskowanie zapobiega rozdwajaniu i niszczeniu powierzchni nici na jej długości
- Lepkość wosku pomaga kontrolować napięcie nici
- Woskując rozciągamy delikatnie nić, zapobiegając tym samym jej późniejszemu rozciąganiu w czasie pracy,
- Wosk zapobiega nieco przecinaniu nici przez ostre brzegi koralików, gdyż pokrywa te brzegi cienką warstwą zabezpieczającą (w szczególnie gdy na tych brzegach występują ubytki).
Co może Ci przeszkadzać?
- Nadmiar wosku, nie zdjęty po woskowaniu może zapychać dziurki koralików lub zostawiać ślady na podkładzie
Czy woskowanie jest konieczne? Moim zdaniem – tak. Uwaga, niektóre rodzaje nici są już wstępnie nawoskowane: KO, Miyuki. Jeśli jednak Twoja nić nie jest wstępnie nawoskowana, a na pewno nie jest, jeśli używasz nici do tkanin (chętnie używanych ze względu na dużą dostępność w stacjonarnych pasmanteriach, duży wybór kolorów i niską cenę), użyj wosku. Komfort pracy z tymi nićmi będzie znacznie większy.
Jeśli nie wiecie jak woskować spójrzcie tutaj (zobaczyć to jak 100 razy usłyszeć):
Wstępne rozciągniecie
Kolejną czynnością konieczną przed rozpoczęciem pracy jest wstępne rozciągnięcie nici, tzw. prestretching. Po prostu weź nić w obie dłonie i rozciągnij ją rozpościerając ręce. Po co? Unikniesz późniejszego rozciągania się nici w trakcie pracy, szczególnie widocznego przy sciegach wymagających dużego napięcia nici oraz rozluźniania się gotowego wyrobu w trakcie noszenia.
Aby rozciągnąć nić, owiń jeden koniec nici wokół palca wskazującego niedominującej ręki, pozostawiając 5-10 cm końcówkę. Chwyć nić dominującą ręką w odległości około 50 cm i rozciągnij ją delikatnie. Po rozciągnięciu tego fragmentu rozciągnij kolejny (jeśli nić jest długa). Kontynuuj, aż rozciągniesz całą długość. Upewnij się, że nie pociągasz zbyt mocno cienkich nici, o grubości B i 0, które mogą się łatwo pęknąć.
I możesz zaczynać! To już całe przygotowanie nici do wyplatania!