Jak liczyć rzędy w peyote

Osoby, które rozpoczynają przygodę ze ściegiem peyote mają często trudności z liczeniem rzędów w pracy. Jak liczyć rzędy w peyote?

Po co nam ta umiejętność?

Aby odnaleźć miejsce we wzorze, w którym skończyliśmy pracę. To mój najczęstszy powód. Jeśli pracujesz i robiąc przerwę nie oznaczysz na wzorze, w którym miejscu jesteś to (w przypadku przynajmniej niektórych wzorów, zwłaszcza gobelinowych) trudno jest się odnaleźć. Po przeliczeniu ile rzędów ma nasza robótka, łatwo już odszukać w schemacie słownym właściwe miejsce.

Aby wykonywać prace w odpowiednim rozmiarze. np. wykonując obrączki peyote robię je zwykle na określoną długość czyli ilość rzędów, co przekłada się na końcowy rozmiar biżuterii. Noszę obrączki, które wymagają 36 rzędów. W trakcie wyplatania nie można akurat tej pracy przymierzyć, więc trzeba liczyć.

Policzenie koralików brzegowych daje odpowiedź połowiczną. A zatem:

Sposób 1

Jak liczyć rzędy w peyote?Rozpoczynając od koralika brzegowego liczymy koraliki brzegowe ORAZ przesunięte o pół wysokości koraliki z 2 kolumny. Gdyby zacząć z lewej strony prezentowanej wyżej plecionki liczymy od najniższego koralika:

Jak liczyć rzędy w peyote?

Sposób 2

Jak liczyć rzędy w peyote?

W niektórych wzorach graficznych (jak wyżej) łatwiej jest liczyć “ukośnie”, przechodząc do przesuniętych o połowę rzędu koralików na ukos.

Czy już wiesz, jak liczyć rzędy w peyote?

Dodatkowe informacje, jak czytać schematy peyote znajdziesz w szczegółowym artykule na ten temat.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł - podziel się lub polub!

W każdym newsletterze darmowy wzór lub tutorial !
Chcesz otrzymać zestaw wzorów udostępnionych w poprzednich naszych listach?