W uzupełnieniu do serii artykułów o niciach, dziś kompendium wiedzy o tym co absolutnie niezbędne: igły do beadingu. Zanim wybierzesz i kupisz najlepsze igły dla siebie zwróć uwagę na:
Przeznaczenie igieł
zwykle na opakowaniu jest opis zastosowania igieł: beading, haft, haft koralikami, gobelin, ogólne itp. Zwróć na to uwagę, gdyż zwykle igły opisane Beading będą dobrym wyborem, będą cienkie, stosunkowo długie, a uszko będzie wąskie. Przydaje się to początkującym, zwłaszcza w stacjonarnych pasmanteriach, gdzie nie znajdziesz opisu, a sprzedawca może nie znać się na koralikach (nie zdawać sprawy, że istnieją takie drobiny jak 15.
Rozmiar igieł
Ogólnie igły do użytku ręcznego występują one w rozmiarach od 1 do 15 (26), przy czym nr 1 to igła największa i najgrubsza, a nr 15 najcieńsza. Uniwersalne igły do koralików mają rozmiar 10 – 12, cieńsze: 13. Spróbuj zawsze najpierw 10 – 12, są trwalsze, rzadziej pękają w trakcie pracy (igły rozmiaru 15 z firmy Beadsmith czy igły rozmiaru 15 z Miyuki są cudownie cieniusieńkie, można nimi przejść wiele razy przez koraliki rozmiaru 15/0, ale łatwo pękają przy nieumiejętnym użytkowaniu), a dopiero gdy się nie sprawdzają, użyj cieńszych. Zwykle:
- rozmiar 10 nadaje się do koralików 6/0 – 11/0
- rozmiar 12 nadaje się do koralików 8/0 – 11/0, do koralików cylindrycznych 12/0, a także do większości 15/0,
- rozmiar 13 sprawdzi się dla koralików 11/0 i 15/0,
- rozmiar 15 sprawdzi się do każdych koralików 15/0, nawet najciaśniejszych.
Zwykle igły do beadingu występują w kompletach po kilka igieł w rozmiarach 10-12 lub 10-13.
Producent
Każdy ma swojego ulubionego, gdyż igły różnią się długością, elastycznością. Ja lubię igły długie i giętkie, pozwalające wykonywać w pracach skomplikowane przejścia nici i wg mnie idealne są nici Pony do beadingu. Dostępne np. w Kadoro.
Innym popularnym producentem jest John James (tradycyjne John James i pod marką Crafter’s Collection). Dostępne np. w Korallo.
Igły do beadingu specjalistycznego zastosowania
istnieje jeszcze wiele rodzajów igieł, które mogą znaleźć swoje specjalistyczne zastosowanie do prac z koralikami. Zaliczamy do takich igieł:
- igły z dużym oczkiem tzw. big eye do nawlekania koralików na grubsze nici i kordonki (bp. do prac z użyciem szydełka). Oczko może być długości niemal całej igły lub tylko na jej końcówce, ale zawsze można je szeroko rozewrzeć.
- igły półokrągłe
- igły do pereł, bardzo cienkie i z maleńkim oczkiem
- igły do krosna, stępione na końcu, aby nie przekłuwać osnowy
- długie igły do koralików i sutaszu
Spośród gadżetów rozważ magnetyczne etui na igły, choć dobrze sprawdzi się też tradycyjna poduszeczka
Warto też mieć zawsze pod ręką kilka różnych kompletów igieł. Poza zabezpieczeniem się na wypadek pęknięcia (ach, jak boli pęknięcie ostatniej igły i konieczność czekania na dostawę), różne igły sprawdzą się w różnych sytuacjach. Obok rozmiaru koralików, z którymi pracujesz, nie bez znaczenia dla wyboru igły do beadingu jest rodzaj nici (specjalityczne, płaskie w przekroju Nymo czy Miyuki albo zwykłe, okrągłe), typ pracy (proste lub skomplikowane, z wielokrotnym przechodzeniem przez te same koraliki).