Jak czytać schematy na sznury szydełkowe

W sieci, na Pintereście, w sklepach internetowych typu Etsy dostępnych jest olbrzymia ilość wzorów na sznury szydełkowe. Przepiękne geometryczne i gobelinowe wzory o sekwencjach idących często w setki koralików.

Jak czytać schematy na sznury szydełkowe, aby oszczędzić sobie błędów i związanej z tym dodatkowej pracy?

Spójrzmy na najpopularniejsze schematy czyli te pochodzące z darmowego programu Jbead (następcę DB-Bead).

Oprzyjmy się na wzorze, który był dostępny w jednym z naszych poprzednich newsletterów (jeśli chcesz otrzymać ten wzór – wejdź tutaj lub kliknij w obraz, nowi subskrybenci otrzymują w prezencie zestaw wcześniejszych wzorów).

Wygląd wzoru

Draft – wygląd wzoru powstający przy projektowaniu. Realnie: wzór nigdy tak nie wygląda, w rzeczywistości tak w sznurze prostym jak i w ukośniku koraliki są wobec siebie przesunięte.

Corrected – realny wygląd sznura. Widzimy tu wzór rozłożony na płasko, tak jakby gotowy sznur został rozcięty i rozpłaszony.

Simulation – rzeczywisty wygląd sznura w formie rurki (w programie Jbead można go na podglądzie obracać wzdłuż pionowej osi). Tą kolumną należy się sugerować wybierając wzór, oceniając jego docelowy wygląd.

Podstawowe informacje o wzorze 

Pattern / Author / Organization – to informacje o nazwie pliku ze wzorem  i autorze wzoru

Circumference (Obwód) – obwód sznura (w sztukach, zależnie od wielkości użytych koralików da to odpowiedni owód gotowego sznura)

Repeat of colors (dosł. Powtórzenie kolorów) – wielkość sekwencji. Niektóre wzory sznurów składają się z jednej długiej sekwencji, inne z niepowtarzalnych segmentów, jeszcze inne (jak ten w załączeniu) z powtarzalnych, łączących się ze sobą segmentów. Generalnie im dłuższa sekwencja tym trudniej nawlekać i nawlec bez błędów (krótsze sekwencje łatwiej sprawdzić i porównać ze sobą – zobacz prostą metodę na nawlekanie skomplikowanych sekwencji)

Rows per repeat (dosł. liczba rzędów w powtórzeniu) – liczba rzędów w sekwencji: w uproszczeniu to wielkość sekwencji podzielona przez obwód (z resztą 😉 )

Total number of rows (Całkowita liczba rzędów) – całkowita liczba rzędów we wzorze prezentowanym na schemacie. Ma znaczenie przy skomplikowanych wzorów składających się z jednej długiej sekwencji. Przy krótkich, które powtarzamy dowolną ilość razy, to co jest prezentowane na schemacie nie ma bezpośredniego przełożenia na naszą pracę (czasami na schemacie pokazane są jedynie 2-3 sekwencje, podczas gdy na gotowy naszyjnik np. potrzeba ich kilkanaście).

Total number of beads (Całkowita liczba koralików) – całkowita liczba koralików we wzorze. Biorąc pod uwagę komentarz do całkowitej liczby rzędów – nie zawsze jest to całkowita liczba koralików wystarczająca do zrobienia całej pracy. Zwykle pod całkowitą liczba pokazane jest rozbicie jej na poszczególne kolory. Można traktować ten fragment również jako legendę, zestawienie używanych kolorów. Dobierając czy zamawiając koraliki sprawdź czy wzór obejmuje wszystkie sekwencje (całą długość naszyjnika czy bransoletki).

Sekwencja

Sekwencja to ciąg ułatwiający nawleczenie określonego wzoru. Kolory kwadratów odpowiadają poszczególnym kolorom z legendy (dla ułatwienia oznaczono je również symbolami). Rozpoczynamy nawlekanie od lewego górnego rogu, od pierwszej kolumny z lewej czyli w naszym przypadku 1 jasnoszary, 24 czarne, 1 białe, 24 czarne… itd, następnie nawlekamy drugą kolumnę od góry do dołu itd.  Jeśli wielkość sekwencji i rozmiar planowanej pracy wymagają powtórzenia sekwencji, po skończeniu nawlekania ostatniej, prawej kolumny wracamy do początku i ponownie nawlekamy koraliki od góry od lewej strony. Skąd wiadomo kiedy przestać nawlekać ??? Można posłużyć się powszechnie znanym wzorem:

niezbędna długość nawleczonych koralików = liczba koralików w rzędzie x pożądana długość sznura

czyli w naszym przykładzie: 24 x 40cm = 960 cm (9,6m). Liczymy dalej: sekwencja liczy 3168 koralików, jeśli weźmiemy koraliki rozmiaru 11 czyli ok.2-2,1 mm to jedna sekwencja będzie mierzyła po nawleczeniu około 630 cm. Na cały 40 cm sznur będziemy potrzebowali zatem 960/630 cm, około 1,5 sekwencji.

Czy masz inne pytania dotyczące czytania gotowych schematów? Zadaj je w komentarzu lub na naszym FB fanpage

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł - podziel się lub polub!

W każdym newsletterze darmowy wzór lub tutorial !
Chcesz otrzymać zestaw wzorów udostępnionych w poprzednich naszych listach?