Odkąd ruszyłyśmy z tematyką Etsy, wciąż słyszę od osób, które nie znają tego serwisu: Co to jest Etsy? Co się sprzedaje na Etsy?

Co to jest Etsy?

Najprościej mówiąc, platforma handlowa umożliwiająca sprzedaż Twoich wyrobów/prac. Pobiera prowizję czyli jest to odpowiednik naszych rodzimych, dobrze znanych galerii internetowych z rękodziełem. Ciekawie temat ujmuje Wikipedia:

Etsy – serwis internetowy o zasięgu międzynarodowym, umożliwiający dokonywanie sprzedaży i zakupów wyrobów wykonywanych w sposób tradycyjny – począwszy od zapachowych świeczek po krzesło wymoszczone piłeczkami tenisowymi.”

Tak.

Co można sprzedawać na Etsy?

Dewizą naczelną Etsy było i jest oferować przedmioty niepowtarzalne, wyjątkowe. W związku z tym wszystkie rzeczy sprzedawane na Etsy muszą być:

ręcznie wykonane

lub

vintage (pojedyncze egzemplarze, rzeczy używane, stare lub stylizowane na stare, mające minimum 20 lat).

Przedmioty ręcznie wykonane muszą być wykonane / zaprojektowane własnoręcznie przez danego sprzedawcę. Etsy zrobiło odstępstwo od zasady niepowtarzalności dla całej grupy tzw. craft supply czyli szeroko rozumianych półfabrykatów, materiałów i narzędzi, wszystkiego co służy do ręcznego wykonywania przedmiotów, ozdób, ubrań, sztuki itd.  W tej grupie obok elementów ręcznie wykonanych / osobiście zaprojektowanych czy o charakterze vintage, mogą znaleźć się przedmioty wykonywane przemysłowo w wielkich seriach, absolutnie zunifikowane i powtarzalne.

Produkty cyfrowe (.pdf, .jpg, .png i podobne), są traktowane jako spełniające wymogi Etsy o ile ich zakup wiąże się z dostawą przedmiotu (cyfrowego, w formie pliku).

Zaryzykowałabym stwierdzenie, że na Etsy można sprzedawać niemal wszystko z wyłączeniem kilku kategorii produktów. Jakich?

Czego nie można sprzedawać na Etsy?

Najbardziej ogólnie Etsy twierdzi:

Dodatkowo istnieje katalog przedmiotów ‘zakazanych’. Należą do nich:

  • alkohol, wyroby tytoniowe, narkotyki, leki i pochodne
  • przedmiot y odzwierzęce i elementy zwierząt
  • przedmioty niebezpieczne: materiały wybuchowe, broń
  • przedmioty promujące, wspierające lub gloryfikujące nienawiść
  • przedmioty promujące, wspierające lub gloryfikujące przemoc
  • przedmioty nielegalne lub wspierające inną nielegalną działalność
  • przedmioty, których sprzedaż podlega regulacjom
  • pornografia
  • przedmioty naruszające prawa autorskie

Etsy nie dopuszcza odsprzedaży tj. sprzedaży przedmiotów (ręcznie wykonanych i vintage), w których stworzenie nie był włączony sprzedawca.

Dodatkowo szczegółowe zalecenia regulują sprzedaż usług, która jest dopuszczalna tylko pod pewnymi warunkami.

Etsy może usunąć dowolny przedmiot ze sklepu bez zwrotu kosztów,  jeśli w ocenie Etsy przedmiot łamie ustalone zasady. (w tym narusza prawa autorskie). Etsy może również zawiesić lub usunąć Twoje konto,  jeśli działania niezgodne z zasadami będą szczególnie uporczywe.

Można, nie można, co się rzeczywiście sprzedaje?

Sukces na Etsy spada z nieba! Sprzedają się przedmioty z właściwie ustawionych, zoptymalizowanych sklepów, promowanych w mediach społecznościowych. Przedmioty z pięknymi zdjęciami i właściwie otagowane. Czarna magia? Dowiedz się więcej! Zakończyło się już wyzwania “Sklep na Etsy! Czy to jest dla mnie”, ale wciąż jeszcze można otrzymać komplet materiałów:

Sklep na Etsy - wyzwanie

Wskakuj!

 

 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł - podziel się lub polub!

W każdym newsletterze darmowy wzór lub tutorial !
Chcesz otrzymać zestaw wzorów udostępnionych w poprzednich naszych listach?