Chainmaille? Ale o co chodzi?

Technika chainmaille jest nieco mniej w Polsce znana i popularna, mniej niż beading, sutasz i haft koralikowy. Polega na splataniu z metalowych ogniwek skomplikowanych wzorów: sznurów i płaskich powierzchni. Historycznie wykorzystywane były one głównie do wytwarzania rycerskich zbroi. Splecione ogniwka tworzyły ochronną lecz giętką powierzchnię.

Ogniwka

Jedyny naprawdę niezbędny półfabrykat.  Najczęściej wykorzystywane są ogniwka stalowe, miedziane, tytanowe. Szeroki przegląd ogniwek można zobaczyć na blogu Krzysztofa.

W Polsce gotowe ogniwka nie są dostępne w szerokim wyborze metali i średnic. Spory wybór znajdziecie w jolinka.plbeadshop.pl. Wielu twórców skręca ogniwka samodzielnie z drutów o średnicy 0,8 – 1mm. Nakręcona na drucie/pręcie o wybranej średnicy sprężyna z drutu może być następnie rozcięta na pojedyncze ogniwka. Obejrzyj instruktaż!

Jakie materiały są potrzebne?

Niezbędne są oczywiście metalowe ogniwka, z których powstają misterne sploty. Jeśli chcemy sami stworzyć nasze własne kółeczka, potrzebne nam będą różne druty i druciki (w sklepach można wybierać spośród wielu kolorów, materiałów – polecana grubość 0,8-1 mm) oraz coś na czym można będzie nakręcić sprężynkę, którą następnie rozetniemy na pojedyncze oczka (np. druty do robótek o różnych średnicach). By urozmaicić naszą twórczość warto zaopatrzyć się w jakiekolwiek ozdoby innego rodzaju: czy to szlachetne kamienie, czy to koraliki, zawieszki, zapięcia do kolczyków, łańcuszki. Wokół nich można umocować splot drucianych kółeczek, kreując w ten sposób niepowtarzalną kompozycję.

Narzędzia

Do rozpoczęcia nauki chainmaille potrzebne są jedynie podstawowe narzędzia: szczypce bociany (praktycy twierdzą, iż najlepiej mieć dwie pary, z własnej praktyki otwierania ogniwek wiem, że warto, gdyż ten rodzaj szczypiec najmniej kaleczy drut), szczypce tnące, szczypce okrągłe. W specjalistycznych amerykańskich sklepach dostępne są nawet bociany z silikonową pokrywą powierzchni stykającej się z drutem, aby możliwie zapobiegać jego uszkodzeniom. Jeśli wykonujemy ogniwka samodzielnie potrzebujemy dodatkowo piłki do metalu, aby rozciąć nakręconą sprężynę na pojedyncze ogniwka.

Przykładowe sploty

Co tu dużo mówić, chainmaille nie jest specjalizacją e-tutorial.eu. Spójrzmy zatem na inne blogi, gdzie znajdziemy szeroki przegląd możliwości chainmaille. O podstawowych splotach poczytajcie u:

Krzysztofa Kamieńskiego

Agaty Szybalskiej 

Lista twórców chainmaille posiadających znak Polskie Handmade znajdziecie na stronie PH. Inne zestawienie polskich twórców w tej technice dostępne jest tutaj.

Chcecie spróbować chainmaille?

Jeśli chcecie spróbować własnych sił w tej technice, spójrzcie na gotowe zestawy materiałów dostępne w sklepie Jolinka.pl.

Na koniec niespodzianka! We współpracy z Krzysztofem Kamieńskim ze sklepu Jolinka pl mamy dla Was nowe instrukcje, dotyczące właśnie techniki chainmaille:

        

Daj znać jak Ci poszło!

 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł - podziel się lub polub!

W każdym newsletterze darmowy wzór lub tutorial !
Chcesz otrzymać zestaw wzorów udostępnionych w poprzednich naszych listach?